The 1 Dollar Lasagna | But Cheaper

The 1 Dollar Lasagna | But Cheaper

Can you make the greatest homemade lasagna for 1 dollar per serving… I say yes.. and this is the easiest way you can do it.

Get My Cookbook: http://bit.ly/JWCookbookAmazon

Additional Cookbook Options (other stores, international, etc.): https://bit.ly/TheJWCookbook

FOLLOW ME:
Instagram: https://www.instagram.com/joshuaweissman
Tik Tok: https://www.tiktok.com/@flakeysalt
Twitter: https://twitter.com/therealweissman
Facebook: https://www.facebook.com/thejoshuaweissman
Subreddit: https://www.reddit.com/r/JoshuaWeissman/
—————————————————————
Ingredients Needed:

Homemade Lasagna:
– 2 cups(300g) all-purpose flour
– 2 whole eggs
– 3 egg yolks
– Touch of olive oil

Sauce:
– 9 lasagna noodles
– 1 pound (450g) ground beef
– 3/4 pound (340g) ground pork
– 2 tablespoons (30g) vegetable oil
– 1 yellow onion, finely diced
– 5 cloves garlic, thinly sliced
– 2 teaspoons (3g) finely chopped thyme
– 2 teaspoons fennel seeds (4g), finely ground
– salt and pepper to taste
– 1 (28oz) can crushed tomatoes
– 1( (6oz) can tomato paste (.70 cents))
– water if needed

Assembly
– 15 oz (425g)  tub ricotta
– 1 egg
– 8 oz (225g) mozzarella ($1.99 for an 8 oz block from hill country fare) buy 1 extra as a backup
– 1/3 cup parmesan cheese

How to Make NEAPOLITAN PIZZA DOUGH for Beginners
Traditional Birria Tacos in Jalisco | Pruébalo with Rick Martinez

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *